FRISSÍTÉS 18.07.2024.: Erre a rendezvényre minden jegy elfogyott.
Te megfontolt és észszerű embernek tartod magad? Úgy gondolod, hogy a döntéseidet racionálisan, szigorúan a logika mentén történő végiggondolás után hozod meg? Ha igen, akkor van egy rossz hírünk: a viselkedési közgazdaságtan szerint ez gyakorlatilag lehetetlen 😀 Miért? Egész egyszerűen azért, mert nem vagyunk gépek. Annyi szubjektív és személyes gondolat, benyomás, emlék, tapasztalat és aktuális körülmény befolyásol minket, hogy a teljesen racionális döntéshozatal (ahogyan azt a klasszikus közgazdaságtan még annakidején elképzelte) Tom Cruise-nak való feladat, mission impossible, vagyis lehetetlen küldetés lenne. Manapság ráadásul az agyunkat akkora mennyiségű és annyiféle inger éri, hogy ezek feldolgozása, összekapcsolása és elraktározása is komoly kihívást jelent, ezért néha kénytelen torzítani a valóságot – egy ilyen agytól pedig nem is várhatjuk el, hogy döntéshelyzetben hirtelen átkapcsoljon 100%-os racionális módba.
Ahogyan a magánéletünkben nem tudunk érzelemmentesek lenni, úgy a gazdasági-pénzügyi döntéseink esetében sem lehetünk azok.
Igen, jól sejted – ez az elmélet vagy felismerés például a marketing- vagy reklámiparban, és persze a politikában is aranyat ér. De pont úgy, ahogyan mondjuk a mesterséges intelligencia, a viselkedési közgazdaságtan is olyasmi, amit rosszul, de jól is fel lehet használni. A pszichológia és a közgazdaságtan szerelemgyerekének is nevezett tudományterület – amely alig néhány évtizede kezdett teret hódítani, de máris 5 Nobel-díjas tudóst „termelt” – az emberi viselkedést és döntéshozatalt vizsgálja, azt próbálja megérteni, hogy az emberek adott helyzetben miért döntenek úgy, ahogy, a valóságnak mely torzításai vezetik el őket egy-egy elhatározásig.
Hogyan tudjuk mindezt vállalkozóként az előnyünkre, vagyis a cégünk előnyére fordítani? Erről fog beszélni a következő Bizniszvitaminunk meghívott előadója, dr. Seer László marketingszakember, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának adjunktusa, aki július 25-én Tudományos módszerek az IGEN-re címmel fog előadást tartani a HBC-ben.
Az előadás során megismerhetünk néhány azonnal gyakorlatba ültethető, tudományosan megalapozott meggyőzési technikát, amelyek mind az eladásban, mind a mindennapokban sikeresen hasznosíthatók.